Bazalt, który jest kamieniem niezwykłym, nad którym pieczołowicie pracował czas, temperatura i ciśnienie. Z geologicznego punktu widzenia, bazalt jest litą skałą zasadową pochodzenia wulkanicznego o strukturze drobnoziarnistej, powstałą 4,6 mld lat p.n.e. w okresie prekambryjskim, a więc wtedy, gdy na Ziemi rodziło się życie, jeszcze przed występowaniem organizmów żywych.
Stygnąca lawa wulkaniczna wydobywając się na powierzchnię kurczyła się, w wyniku pękała tworząc ciosy nierzadko w kształcie słupów kilkudziesięciu metrowej wysokości.

 

O bazalcie

28 stycznia 2020

Tym, co wyróżnia bazalt jest bardzo duża twardość, przyjmująca w dziesięciostopniowej skali Mohsa wartość 8,5, dzięki czemu skała ta jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne. Posiada doskonałe właściwości, jak chociażby: wysoki stopień twardości i niski współczynnik ścieralności. Wykazuje bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie i uderzenia. Jako jeden z nielicznych surowców naturalnych skutecznie opiera się niszczącemu działaniu kwasów. Jest odporny na działanie wody, skoki temperatury i mróz. Toleruje temperaturę od -70 do 150 stopni Celsjusza. Cechuje się świetnymi właściwościami antykorozyjnymi i jest odporny na działanie promieni UV. Nawet pod wpływem dużego nasłonecznienia jego powierzchnia nie wykazuje cech odbarwienia czy blaknięcia.
 

Należy do materiałów trwałych i odpornych chemicznie. Posiada wysokie właściwości izolacji cieplnej i akustycznej. Kryje w sobie piękno i estetyczny wygląd. 
Te wyróżniające go cechy sprawiły, że zawsze był wzorcem dla materiałów budowlanych panujących we wszystkich epokach architektonicznych. Warto zaznaczyć, że doskonałość bazaltu sprawia również, iż jest on łatwy w użytkowaniu. Nie wymaga specjalnych zabezpieczeń ani impregnacji. Jest też materiałem neutralnym dla człowieka.
 

Bazalt z naszego kamieniołomu charakteryzuje cios w formie słupowej. Najpotężniejsze słupy, niczym kolumny odznaczają się prostymi liniami i krawędziami. W przekroju poprzecznym występują jako sześciokąty, pięciokąty, czworokąty. Zdarzają się też siedmiokąty i trójkąty. Określa się, że wysokość słupów może dochodzić nawet do 30 m.

Nasze bazalty cechuje barwa czarna z odcieniem ciemnego granatu, co szczególnie w przypadku elementów polerowanych nadaje elementom dodatkowego uroku i wrażenia aksamitnej powierzchni.


 

powrót aktualności

"Ivano-Dolynskiy speckarjer" PrJSC 

+38 (03657) 2-28-45

+38 0973 801 652

bazalt

copyright © 2020 "Ivano-Dolynskiy speckarjer" PrJSC 

Bazaltove, Kostopil district, Rivne region, Ukraine 35042
tel. 0038 03657 2 28 45,  tel/fax 0038 03657 6 55 16
JESTEŚMY SPECJALISTYCZNYM PRZEDSIĘBIORSTWEM WYDOBYWAJĄCYM, PRZETWARZAJĄCYM I PRODUKUJĄCYM WYSOKIEJ JAKOŚCI PRODUKTY BAZALTOWE Z WŁASNEGO ZŁÓŻA BAZALTU 
www.bazalt-ua.com, e-mail: ivanodol@ukr.net

Oficjalane przedstawicielstwo w Polsce

Basalt Invest Mariya Sobczyńska
Mysiadło, ul. Kuropatwy 15 B, 05-500 Piaseczno
mobile +48 518 717 819, www.bazaltinvest.eu
kostka bazaltowa